Di Amonyum Fosfat

Di Amonyum Fosfat
Kimyasal formülü (NH4)2HPO4 olan Di Amonyum Fosfat önemli bileşimlerden biridir. Bu bileşim amonyak fosforik asit ile tepkiye girdiğinde üretilen bir çeşit fosfat tuzu olmaktadır. Her kimyasal bileşim gibi birçok alanda kullanılır. Kimyasal bileşimler bizler farkında olmayız ancak hayatımızın her alanında kullanılır. Tabi bunlar doğru şekilde ve dozlarda kullanıldığı için bizler herhangi bir zararını görmeyiz. Bu tarz kimyasal bileşimler evlerde, bilinçsiz bir biçimde kullanılabilecek ürünler değildir. Zaten genellikle profesyonel kişiler tarafından çeşitli sektörlerde kullanılırlar.
Di Amonyum Fosfat Nedir?
Bu kimyasal birleşim hakkında merak edilen son derece önemli detaylar olduğunu söyleyebiliriz. Di Amonyum Fosfat nedir ve hangi alanlarda etkin olarak kullanılır sizlere bilgi vermek istiyoruz. Öncelikle bu bileşik suda rahatlıkla çözünebilen bir yapıya sahiptir. Suda çözünürken alkol, amonyak ve aseton gibi maddelerde çözülmez. Bu madde renksiz ve şeffaf kristal bir yapıda olabilirken aynı zamanda beyaz toz şeklinde de olabilir. Bu madde ayrıca birçok alanda yaygın olarak kullanılır.
Di Amonyum Fosfat Kullanım Alanları
Daha önce de bahsettiğimiz gibi bu madde birçok alanda yaygın olarak kullanılan önemli bir madde olmaktadır. Di Amonyum Fosfat kullanım alanları hakkında detaylı bilgi verecek olursak. Şöyle ki;
• Endüstriyel alanlarda sıklıkla bu maddeye ihtiyaç duyulur. Özellikle yem üretilirken katkı maddesi olarak, yangın söndürme aletlerinde ve genel olarak alev geciktirici olarak kullanılır.
• Tarım sektöründe sebze ve meyve üretiminde, pirinç ve buğday gibi ürünler için iyi bir gübre görevi görmektedir.
• Su yumuşatıcısı olarak kullanılır.
• Gıda sektöründe özellikle mayalarda, fermantasyon işlemlerinde sıklıkla bu maddeden yararlanılır.
• İlaç üretiminde kullanılır.
• Elektronik tüplerin üretiminde kullanılır.
• Askeri alanlarda özellikle roket yapımında kullanılır.
• Toprak için faydalı birçok gübrede bu madde kullanılır.
Di Amonyum Fosfat fiyatı kullanım alanlarına göre değişkenlik göstermektedir. Bu yüzden de temin ederken önemli olan hangi alanlarda kullanacağınızdır. Kimyasal bileşimlerin kullanılması kadar saklama koşulları da son derece önemlidir. Doğru koşullarda saklanması ve muhafaza edilmesi gerekir. Aksi halde hem zararlı olabilir hem de etkisi bu bileşimin etkisi azalabilir.