Di Propilen Glikol

Di Propilen Glikol
Kimyasal formülü CH3CHOHCH2OH olan Di Propilen Glikol önemli kimyasallardan biri olmaktadır. DPG olarak da ifade edilen bu kimyasal renksiz ve berrak bir formdadır. Ayrıca bu madde yapışan bir yapıya sahiptir. Birçok madde ile karışabilir ve mükemmel bir çözücü olmaktadır. Aynı zamanda karşılıklı ve yardımcı çözücü olarak da görev alır. Di Propilen Glikol nedir ve hangi alanlarda kullanılan bir kimyasal bileşimdir merak ediyorsanız sizlere detaylı bilgi vermek istiyoruz.
Di Propilen Glikol Nedir?
Dihidroksi alkol sınıfında yer alan bu madde, bu sınıfta yer alan reaksiyonlara maruz kalır. Bu madde birçok sektörde aktif olarak kullanılır. Bu maddenin en önemli özelliklerinden biri paslanma yapmamasıdır. Maddenin yüksek parlama ve düşün buhar basıncı vardır. Bu yönü sayesinde de ticari alanlarda kolayca işlenebilmektedir. Özellikle bu madde depolama tanklarında ideal olarak kullanılır. Bu madde kullanılarak oluşturulan polyester reçineler çok daha kristal yapıda olur ve çok daha esnektir. Birçok alanda etkin olarak bu maddenin kullanıldığını görüyoruz. Ancak kişilerin bu tarz maddeleri kullanırken aynı zamanda dikkatli olması gerekir. Aksi halde madde olumsuz sonuçlar doğurabilecektir.
Di Propilen Glikol Hangi Alanlarda Kullanılır?
Bu kimyasal bileşimin hangi alanlarda kullanıldığı hakkında bilgi vermek istiyoruz. Şöyle ki;
• Transfer sıvısı olarak hem düşük hem de yüksek ısı uygulamalarında kullanılmaktadır.
• İlaçların sentezlenmesinde antifriz veya sıcak ortamlarda reaksiyon ortamı olarak kullanılır.
• Mikropları öldürücü etkisi vardır ve bu sebeple de hava temizleme aracı olarak kullanılır.
• Solvent maddesi olarak birçok sektörde kullanılır.
• Endüstriyel birçok alanda katkı maddesi olarak kullanılmaktadır.
• Deodorant ve koku üretiminde solvent maddesi olarak kullanılır.
• Saç bakım ürünlerinde ve banyo da kullanılan birçok önemli üründe yine katkı maddesi olarak kullanılır.
• Kozmetik alanında birçok ürünün içinde yine bu madde kullanılır. Güneş koruyucular, nemlendiriciler ve daha birçok üründe bu maddeye rastlanmaktadır.
• Temizlik malzemelerinin üretiminde aynı şekilde bu madde kullanılır.
Di Propilen Glikol fiyatı ve ürünün nasıl kullanılacağına dair bilgi almak istiyorsanız bizleri takip edebilirsiniz. Sizlere tüm bu konular hakkında detaylı bilgi vereceğiz.