Fosforik Asit

Fosforik Asit
Oksijen ve hidrojen atomlarının fosfor ile birleşmesi sonucunda oluşan Fosforik Asit önemli bir katı kimyasaldır. Bu madde birçok farklı sektörde ve alanda kullanılan önemli bir bileşimdir. Sizlere bu önemli kimyasalın nerelerde kullanıldığı ve nasıl faydalara sahip olduğu konusunda detaylı bilgi vermek istiyoruz. Bu madde birçok alanda kullanılan faydalı bir kimyasal olsa da insan sağlığı için olumsuz etkileri vardır. Bu yüzden kullanımı ve saklanma koşulları ile ilgili olarak dikkat edilmesi gereken birçok önemli nokta vardır. Sizlere bunlar hakkında da bilgi vermek istiyoruz.

Fosforik Asit Kullanım Alanları
Farklı sektörlere hitap etmesi sebebi ile Fosforik Asit birçok alanda kullanılabilmektedir. Yapısı gereği farklı alanlar içinde etki ve fayda sağlamaktadır. Fosforik asit gübre olarak ve daha birçok amaçla kullanılmaktadır. Yaygın olarak kullanıldığı alanlar hakkında bilgi verecek olursak. Şöyle ki;
• Tarımda çiçeklerin pH değerinin düşürülmesinde ve birçok bitki için fayda sağlaması sebebi ile kullanılır.
• Metal işleme sektöründe kullanılır.
• Temizlik malzemelerinin üretiminde özellikle deterjanlarda sıklıkla kullanılır.
• Gıda sektöründe yiyecek ve içeceklerin bozulmasını önlemek amacı ile kullanılır.
• Deri üretiminde kullanılır.
• Metal yüzeylerin temizlenmesinde kullanılır.
• Kozmetik sektöründe kullanılır.
• Dişçilikte özellikle diş yüzeyinin temizlenmesinde kullanılır.
• Rafine yağların hazırlanmasında kullanılır.
Fosforik Asit fiyatları kullanım alanlarına ve kalitesine göre değişkenlik göstermektedir. Görüldüğü üzere birçok farklı alanlarda kullanılan önemli bir kimyasaldır.
Fosforik Asit Kullanım ve Saklama Koşulları
Kullanımı oldukça yaygın olan bu madde aynı zamanda insan sağlığı için son derece tehlikelidir. Özellikle bu maddenin dumanının solunması ciltte ve solunum yollarında ağır tahrişlere neden olur. Bu yüzden de kullanımı sırasında oldukça dikkatli olunması gerekir. Bu kimyasal ile uğraşırken kişilerin mutlaka koruyucu giysi ile çalışması gerekir. Cilt ile temas edildiğinde ise mutlaka hemen bol su ile temizlenmelidir.
Fosforik Asit ayrıca nemden korunarak, kapalı ambalajlarda saklanmalıdır. Bulunduğu ortamın 30 derecenin altında olmaması ve mutlaka belirli aralıklar ile havalandırılması gerekir. Ayrıca bulunduğu alanda yanıcı ve indirgen materyalle olmamalıdır. Tüm bunlara dikkat edilerek ürün muhafaza edilmeli ve kullanılmalıdır.