İzopropil Alkol (IPA)

İzopropil Alkol
İPA kısaltılması ile de karşımıza çıkan İzopropil Alkol birçok alanda kullanılan önemli bir alkol çeşidi olmaktadır. Bu madde düşük maliyetli olmasına karşın güçlü bir solvent olmaktadır. Bu nedenle de birçok alanda öncelikli olarak bu ürünün tercih edildiğini söyleyebiliriz. Ürünün yüksek oranda dezenfektasyon özelliğine sahip olması ayrıca temizlik ve endüstri alanında fazlası ile tercih edilmesini sağlamaktadır. İzopropil Alkol nedir ve hangi alanlarda etkin olarak kullanılır bahsetmek istiyoruz.
İzopropil Alkol Özellikleri
Son zamanlarda oldukça tercih edilmeye başlanan İzopropil Alkol nedir ve ne işe yarar herkes tarafından merak edilen bir konudur. Kimyasal bir bileşim olan bu madde yapısında yer alan izomeri sebebi ile alkol sınıfına dahil olmaktadır. Bu madde sıvı formdadır ve berrak bir yapısı vardır. Solvent özelliklerine bakıldığında etil alkol ile büyük oranda benzerlik gösterdiği anlaşılır. Bu madde ayrıca keskin bir kokuya sahip olmaktadır. Ürünün en tehlikeli yanı yanıcı olması ve bu özelliği devreye girdiğinde karbon monoksit gazı açığa çıkmasıdır. Yani bu madde yandığında canlılar üzerinde zehirleyici bir etki yaratabilmektedir.
İzopropil Alkol Kullanım Alanları
İzopropil Alkol birçok alanda kullanılabilen önemli bir kimyasal olmaktadır. Özellikle dezenfektan ve temizlik ürünlerinde etkin olarak bu ürünlerin kullanıldığını görüyoruz. Ayrıca bu madde daha birçok alanda kullanılmaktadır. Bu alanların neler olduğu konusunda bilgi verecek olursak. Şöyle ki;
• Aseton, dezenfektan ve çeşitli kimyasalların üretiminde kullanılır.
• Vaks, vitamin, zamk reçinesi, alkoloid, hayvansal yağ ve bitkisel yağ gibi ürünlerde saf hale getirilmesi aşamasında kullanılır.
• Endüstri alanında sıklıkla bu madde kullanılmaktadır.
• Çimento, mürekkep ve boys gibi ürünlerin üretiminde aktif olarak kullanılmaktadır.
• Yüksek solvent gücü sebebi ile vernik ve incelticilerin üretimine kullanılır.
• Kozmetik sektöründe kullanılır. Oje, saç şekillendirici, cilt temizleyici ve şampuanlarda sıklıkla kullanılır.
• Temizlik sanayisinde yüzey temizleyici, sıvı sabun ve çeşitli deterjanların üretiminde kullanılır.
• Metal ürünlerin dezenfektasyon işlemlerinde bu üründen yararlanılır.
İzopropil Alkol fiyatı ve çok daha fazlası için sayfamızdan yararlanabilirsiniz. Aradığınız tüm bilgilere son derece kolay bir şekilde ulaşabileceğinizi sizlere söyleyebiliriz.