Kalsiyum Nitrat

Kalsiyum Nitrat
Norveç güherçilesi olarak da adlandırılan Kalsiyum Nitrat organik bir bileşik olmaktadır. Kimyasal formülü Ca(NO3)2 olan bu bileşik son derece önemli olmaktadır. Renksiz, tuz formundaki bu madde havadaki nemi emerek etkisini gösterir. Genellikle bu madde tetrahidrat olarak da bulunur. Özellikle gübre olarak çok fazla kullanılan Kalsiyum Nitrat nedir ve başka hangi alanlarda kullanılır sizlere bilgi vermek istiyoruz. Önemli kimyasal bileşimlerden biri olan madde hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız bizleri takip edebilirsiniz.
Kalsiyum Nitrat Nedir?
Farklı alanlarda oldukça faydalı bir biçimde kullanılan Kalsiyum Nitrat son derece önemli bir organik bileşim olmaktadır. Tek başına birçok alanda kullanılabilirken ayrıca diğer maddeler ile birleştirilerek de etkin bir biçimde kullanılabilir. Madde kendi başına yanıcı özelliğe sahip değildir ancak diğer yanıcı kimyasallar veya ortamlar ile bir araya geldiğinde yanıcı hatta patlayıcı özelliğe sahiptir. Bu nedenlerden dolayı kullanımı sırasında son derece dikkatli olunması gerekir. Aksi halde istenmeyen kötü sonuçlar yaşanabilir.
Bu maddenin kullanımın yanında ayrıca saklanma koşullarına da dikkat edilmesi gerekir. Özellikle diğer kimyasallar ile bir arada muhafaza edilmemesi gerekir. Aslında bu durum tüm kimyasal bileşimler için geçerli olan bir durumdur. Çünkü kimyasal bileşimler tek başına tehlikeli olmasalar dahi diğer kimyasallar ile birleştiklerinde tehlikeli olabilmektedir.
Kalsiyum Nitrat Hangi Alanlarda Kullanılır?
Kalsiyum Nitrat maddesi oldukça fazla alanda kullanılan önemli bir organik bileşiktir. Farklı alanlarda kullanılması maddeyi ekstra önemli hale getirmektedir. Kullanıldığı alanlar hakkında detaylı bilgi verecek olursak. Şöyle ki;
• Koku emisyonunu önlediği için atık suların ön şartlandırılmasında etkin olarak kullanılır.
• Beton ve harçlarda kullanılır ve hem kurumayı hızlandırır hem de bu maddelerin dayanıklılığını artırır.
• Lateks üretim işlemlerinde kullanılır.
• Yenilenebilir soğuk paketlerin hazırlanmasında kullanılır.
• Farklı kimyasal bileşimler ile karıştırılarak güneş enerji panellerinde ve ısı depolama sistemlerinde kullanılabilir.
• Tarımda gübre olarak kullanılır. Özellikle bitkilerdeki kalsiyum noksanlığının giderilmesinde bu maddeden yararlanılır.
• Yanıcı maddelerin yanıcılığını artırmakta ve hızlandırmakta kullanılır.
Kalsiyum Nitrat fiyatı ve genel olarak bu maddenin neden bu kadar önemli olduğu hakkında bilgi almak istiyorsanız bizleri takip edebilirsiniz.