Mono Etilen Glikol

Mono Etilen Glikol

Mono Etilen Glikol
Kimyasal formülü (CH2OH)2 olan Mono Etilen Glikol önemli kimyasal bileşimlerden biri olmaktadır. Maddenin en önemli özelliği nem emme özelliği olmaktadır. Ayrıca bu madde yapışkan sıvı formda ve renksizdir. Birçok önemli baz ile karıştırılarak bu kimyasal madde kullanılır. Mono Etilen Glikol nedir ve nasıl bir öneme sahiptir sizlere bilgi vermek istiyoruz. Sizlerde bu önemli kimyasal bileşime ilişkin olarak detaylı bilgi almak istiyorsanız bizleri takip edebilirsiniz. Sizlere bu konuda önemli detaylardan bahsetmek istiyoruz.
Mono Etilen Glikol Hangi Alanlarda Kullanılır?
Mono Etilen Glikol farklı alanlarda kullanılan önemli bir kimyasal madde olmaktadır. Bu maddenin kullanım alanları hakkında detaylı bilgi verecek olursak. Şöyle ki;
• Bu madde en fazla otomobil sektöründe soğutma sistemlerinde kullanılmaktadır. Soğutma sistemlerinin yanı sıra daha birçok parçanın üretiminde ham madde olarak kullanılmaktadır.
• Sentetik reçineler, yağlayıcılar, çözücüler, yüzey aktif maddeler, nemlendiriciler, yumuşatıcılar ve patlayıcıların üretiminde kullanılır.
• İlaç endüstrisinde ve tabaklama endüstrisinde kullanılır.
• Çözücü olarak kullanılabilir ancak bazı kimyasal maddeler ile zehirleyici etki yaratabildiğinden dolayı fazla tercih edilmez.
• Otomobil, uçak ve yüksek sıcaklıklarda çalışan kalıplı makinelerde kullanılmaktadır.
• Donma önleyici olarak birçok alanda kullanılır.
• Birçok alanda çözücü olarak kullanılır.
• Isı transfer ajanı olarak kullanılır.
• Boyaya kayganlık vermek amacı ile kullanılır.
Mono Etilen Glikol Saklama Koşulları
Mono Etilen Glikol, çok zararlı olan kimyasallar sınıfında yer almaz. Ancak yine de bu maddenin saklama ve kullanım koşullarına dikkat edilmesi gerekir. Bu madde ile ilgili dikkat edilmesi gereken en önemli nokta diğer kimyasal maddeler ile bir araya geldiğinde tehlikeli olabilmektedir. Aslında tüm kimyasal bileşimler için bu durum söz konusudur. Bu konuda kişilerin çok dikkat etmesi gerekir. Bu tarz kimyasallar zaten deneyimli ve uzmanlığa sahip kişiler tarafından kullanılmalıdır.
Mono Etilen Glikol fiyatı konusunda da bilgi almak istiyorsanız bizleri takip edebilirsiniz. Sizlere kimyasala ilişkin olarak merak ettiğiniz tüm detaylar hakkında bilgi verebiliriz. Bizlerden ayrıca kimyasalın saklama koşulları, kullanılırken nelere dikkat edilmesi gerektiği ve daha birçok önemli konuda detaylı bilgi alabilirsiniz.