MPG (Mobopropilen Glikol)

MPG (Mobopropilen Glikol)
Kimyasal formülü C3H8O2 olan MPG yani Mono Propilen Glikol sentetik organik bileşiktir. Sıvı formundaki bu bileşik hafif tatlı bir tada sahiptir ve kokusuzdur. Madde birçok alanda kullanıldığından dolayı büyük çapta üretilmektedir. En yaygın kullanım alanı polimer üretimi olmaktadır. Bu kimyasal madde hakkında merak edilen birçok önemli detay vardır. MPG nedir ve ne işe yarar merak edenler için bilgi vermek istiyoruz. Öncelikle maddenin ne olduğu hakkında bilgi vermek istiyoruz.
MPG (Mobopropilen Glikol) Nedir?
Bu madde renksiz ve berrak bir sıvı olmaktadır. Ayrıca düşük uçuculuğa sahip olması nedeni ile özellikle kozmetik sektöründe fazlası ile tercih edilmektedir. Suyla büyük oranda karışır ancak alkol ve esterle aynı oranda karışmaz. Kozmetik alanında kullanılırken bu madde yüksek saflıkta ve kokusuz olarak kullanılmaktadır. Bu tarz kimyasal maddeler son derece önemli ve gereklidir. Ancak aynı zamanda bu tarz maddeler kullanılırken son derece dikkatli olmakta fayda vardır. Aksi halde bu tarz maddeler sizlere fazlası ile zarar verebilir. Özellikle bu tarz maddelerin diğer kimyasallar ile birleştirilirken veya bir arada kullanılırken dikkatli olunması gerekir.
MPG (Mobopropilen Glikol) Hangi Alanda Kullanılır?
Bu maddenin birçok alanda etkin olarak kullanıldığını söylemiştik. Bu alanların neler olduğunu ve bu kimyasal maddenin ne işe yaradığı konusunda detaylı bilgi vermek istiyoruz. Maddenin kullanım alanları şöyle olmaktadır;
• Unlu mamullerde sıklıkla kullanılmaktadır.
• Kozmetik ve ilaç sanayinde fazlası ile kullanılır. Özellikle aroma ve esans sanayinde sıklıkla tercih edilir.
• Polyester reçineler üretiminde yine bu maddeye ihtiyaç vardır.
• Tütün sanayisinde kullanılır.
• Kozmetik alanında temizleyicilerde, diş macunlarında, ağız gargaralarında ve daha birçok önemli üründe kullanılır. Kozmetik alanında koruyu madde olarak da kullanılabilmektedir.
• Kokuların yapımında solvent olarak kullanılır.
• Otomotiv sektöründe kullanılır.
• Sıhhi tesisat sistemlerinde kullanılır.
MPG fiyat bilgisi ve genel olarak bu maddeye ilişkin detaylı bilgi almak istiyorsanız en doğru adreste olduğunuzu söyleyebiliriz. Sayfamızdan bu maddeye ilişkin detaylı bilgi alabilirsiniz. Bu maddenin kullanımı ve saklanması son derece önemli ve dikkat gerektirmektedir. Bu yüzden de dikkatli olmanız gerekir.