Okzalik Asit

Okzalik Asit
Kimyasal formülü C2H2O4 olan Okzalik Asit aslen vanadyum pentoksit ile karbonhidratların veya glikozun çeşitli araçlar ile oksidasyona girmesi sonucunda oluşan bir kimyasal bileşimdir. Genellikle bu araçlar hava ve nitrik asit olmaktadır. Bu asit aynı zamanda bilinen bitki kökenli organik asitlerden biri olmaktadır. Gündelik yaşamda birçok alanda aktif olarak kullanılan Okzalik Asit nedir ve ne işe yarar bilgi vermek istiyoruz. Bu kimyasal maddenin ne işe yaradığını merak ediyorsanız sizlerde bizleri takip edebilirsiniz.
Okzalik Asit Nedir?
Bu kimyasal madde birçok önemli bitkinin öz suyunda bulunmaktadır. Bitkilerin yanı sıra ayrıca meyve ve sebzelerde de bu maddenin bulunduğunu söyleyebiliriz. Bu maddenin daha çok arıcılıkla kullanıldığını da söyleyebiliriz. Arıcılıkta oluşan bakterilerin giderilmesinde de bu kimyasal bileşim aktif olarak kullanılmaktadır. Bu tarz kimyasal maddelerin kullanımı faydalı ancak dikkat gerektirmektedir. Öncelikle bu maddelerin cilt yüzeyinde tahriş oluşturması engellenmelidir. Bunun içinde kişilerin bu maddeyi kullanırken koruyucu giysi kullanmaları gerekir. Bu durum son derece önemlidir. Zaten bu konuda tecrübeli olan kişiler buna oldukça dikkat etmektedir. Bu tarz kimyasalların ayrıca saklama koşulları da son derece önemli olmaktadır. Yine dikkatli olunması gerekmektedir.
Okzalik Asit Kullanım Alanları
Bitkilerin çoğunda bulunan bu kimyasal madde aynı zamanda hem tarımda hem de birçok alanda kullanılmaktadır. Sizlere bu alanların hangileri olduğu ve bu maddenin ne işe yaradığı konusunda bilgi vermek istiyoruz. Şöyle ki;
• Toprakta bulunan metallerin ayrıştırılmasında kullanılır.
• Ayrıca kalsiyumun kantitatif analizlerinde kullanılır.
• Endüstri alanında özellikle tekstil boyama işlemlerinde kullanılır.
• Organik ve konvansiyonel arıcılıkta varroa ile mücadele ederken kullanılır. Bunun yanı sıra daha birçok gıda alanında tercih edilir.
• Pas giderme konusunda oldukça etkili olan bu ürün, birçok yüzey temizleyicisinde aktif olarak kullanılır.
• Mermer heykellerin parlatılmasında ve yüzeylerin sızdırılmaz hale getirilmesinde kullanılır.
• Odunlarda suyla temastan kaynaklı olarak ortaya çıkan siyah lekelerin giderilmesinde kullanılır.
Birçok alanda kullanılabilmesi sebebi ile Okzalik Asit fiyatı da doğal olarak merak edilmektedir. Bu konuda detaylı bilgi almak istiyorsanız bizleri takip ederek bilgi alabilirsiniz.