Potasyum Karbonat

Potasyum Karbonat
K2CO3 kimyasal formülüne sahip olan bu bileşim geçmişten günümüze son derece önemli alanlarda etkin olarak kullanılmıştır. Özellikle eski Mısır döneminde bu madde çeşitli şekillerde kullanılarak hastalıkların oluşmasını engelleyici bir formülle kullanılırmış. Potasyum Karbonat pH düzenleyici etkisi ile son derece faydalı bir kimyasal bileşim olmaktadır. Bu madde gümüş ve renkli, yumuşak bir alkali malzeme olmaktadır. Farklı alanlarda etkin olarak kullanılan Potasyum Karbonat nedir sizlere detaylı bilgi vermek istiyoruz.

Potasyum Karbonat Nedir?
Bu madde hayatımızın birçok alanında kullandığımız ve faydalarından yararlandığımız bir çeşit bileşiktir. Aklınıza gelebilecek birçok alanda bu maddeye başvurulur ve gündelik yaşamda kullandığımız birçok ürünün içinde bu maddeye rastlanır. Doğada bulunan elementler arasında 7. Sırada yer alan bu bileşimi bulmakta zor değildir. Yaygın olarak doğa bize bu elementi fazlası ile verir. Özellikle gübre olarak kullanılan bu ürün toprağın ve bitkinin ihtiyacı olan Potasyumu kolaylıkla sağlayabilmektedir. İnsanlar ise ihtiyacı olan Potasyumu, tükettiği bitkiler aracılığı ile kolaylıkla alabilmektedir.
Bu maddenin kullanımı ve saklanması önemli ve dikkat gerektirir. Öncelikle bu madde hava ile temas ettiğinde hızlı bir biçimde oksitlenir. Bu yüzden de hava ile temas etmeyecek şekilde saklanması ve muhafaza edilmesi gerekir.
Potasyum Karbonat Kullanım Alanları
Hem insan vücudu için hem de diğer canlıların yaşamının devamı için önemli olan bu madde birçok alanda kullanılarak eksikliğinin yaşanması engellenir. Bu maddenin kullanıldığı alanlar şöyle olmaktadır;
• Endüstriyel olan tüm ürünler; cam yüzeylerde, patlayıcılarda, seramik alanında, sırlama endüstrisinde sıklıkla kullanılır.
• Tarımda gübre olarak sıklıkla kullanılır.
• Temizlik ve kişisel bakım alanında kullanılır. Özellikle sıvı sabun yapımında bu maddeye başvurulur.
• Televizyon tüplerinde ve fotoğrafçılık alanında kullanılır.
• Yanıcı bir madde olmadığından dolayı yangın tüplerinde kullanılır.
• Temizlik malzemelerine eklenen Potasyum Karbonat ürünün temizleme etkisini artırarak daha iyi verim alınmasını sağlar.
İnsan sağlığı için son derece önemli ve gerekli olan Potasyum Karbonat fiyatı doğada çok kolay bulabildiği için çok yüksek değildir. Zaten böylesine faydalı bir ürünün doğada fazlası ile bulunması oldukça avantajlı durumlardan biri olmaktadır.