Potasyum Nitrat

Potasyum Nitrat
Formülü KNO3 olan ve bir potasyum bileşeni olan Potasyum Nitrat özellikle tarımda oldukça fazla kullanılan bir kimyasaldır. Toprağın ve bitkinin ihtiyaç duyduğu potasyumu sağlayan bu bileşim olmaktadır. Diğer kimyasallara göre nispeten daha az zararlı olan bu madde birçok alanda rahatlıkla kullanılabilir. Özellikle bitki yetiştiriciliğinde bu maddenin gönül rahatlığı ile kullanılabildiğini söyleyebiliriz. Kristal yapıda olan ve pril potasyum nitrat olarak iki ayrı çeşidi vardır. Bunlar farklı alanlarda aktif olarak kullanılır.

Potasyum Nitrat Kullanım Alanları
Yüksek Potasyum kaynağı olan bu bileşim geçmişten günümüze etlerin korunmasında ve muhafaza edilmesinde sıklıkla tercih edilmiştir. Bunun yanında ayrıca daha birçok önemli alanda ve gündelik yaşamda kullandığımız ürünlerde bu maddenin olduğunu söyleyebiliriz. Potasyum Nitrat nedir merak edenler için birçok alanda kullanılan önemli bir bileşimdir cevabını verebiliriz. Bu bileşimin hangi alanlarda kullanıldığı hakkında bilgi verecek olursak. Şöyle ki;
• Bu bileşimin içerisinde sodyum ve klor bulunmadığından dolayı güvenle tüm bitkilerde gübre olarak kullanılabilir. Tarım da Potasyum Nitrat gübresi önemli bir yere sahiptir.
• Sulama sistemleri ile sebzelere verilen bu madde sebzenin verimliliğini ve dayanıklılığını artırır.
• Narenciye ürünlerinde ürünlerin hem kalitesini artırmakta hem de daha verimli hasat yapılmasını sağlamaktadır. Ayrıca patates gibi önemli ürünlerinde daha iri ve daha kaliteli olmasında etkin rol oynar.
• Karpuz ve kavun gibi aromalı meyvelerde bu aromanın artmasını ve daha lezzetli olmasını sağlamaktadır.
• Tütün üretiminde çok daha verimli ve daha kaliteli yaprakların olmasını sağlar.
• Havai fişek yapımında ve roket itici olarak kullanılır.
Potasyum Nitrat Fiyatı
Özellikle tarımda birçok bitkinin ve meyve-sebzenin etkin bir biçimde yetiştirilmesini sağlayan bu madde oldukça fazla kullanılmaktadır. Bu maddenin kullanımı son derece önemli ve gereklidir. Tabi bu kadar tercih edilmesi ürünün fiyatını da doğrudan etkilemektedir. Potasyum Nitrat fiyatı ürünün kalitesine ve ne kadar tercih edildiğine göre değişkenlik göstermektedir. Ürün genellikle 25 kg'lık torbalarda hazırlanır ve bu şekilde satılır. Ürün fiyat bilgisi için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Kaliteli ürün her zaman çok daha faydalı ve avantajlı olacaktır.