Potasyum Sülfat

Potasyum Sülfat
Kimyasal formülü K2SO4 olan Potasyum Sülfat tarım sektöründe çok fazla kullanılan son derece önemli bir bileşimdir. Bitkilerin büyük çoğunluğunun en önemli besin kaynağı bu kimyasal bileşim olmaktadır. Bu nedenle de bu bileşim gübre olarak çok fazla kullanılmaktadır. Potasyum Sülfat nedir ve hangi alanlarda kullanılır merak ediyorsanız sizlere detaylı bilgi vermek istiyoruz. Özellikle tarım alanında son derece faydalı olan bu kimyasal bileşim hakkında merak ettiğiniz tüm detaylara sayfamızdan ulaşabilirsiniz.
Potasyum Sülfat Nedir?
Bir çeşit kimyasal bileşim olan Potasyum Sülfat genellikle gübre olarak kullanılmaktadır. Bu alanda üretilen gübrelerin içinde bitkilerin ihtiyaç duyduğu Potasyum fazlası ile bulunmaktadır. Bu gübrelerin içinde ayrıca yine bitkiler için son derece önemli olan Kükürt maddesi de fazlası ile bulunmaktadır. Tarımda kullanılan sulama sistemleri ve yağışlı bölgelerde bitkilerde Potasyum eksikliğine rastlanmaktadır. Bu alanlarda bitkilerin ihtiyacı olan Potasyumun karşılanması için takviye olarak Potasyum Sülfat gübresi kullanılmaktadır. Bu gübre ile alınan Potasyum sayesinde meyvelerin şeker- asit dengesi ayarlanır ve meyvelere renk gelir. Ayrıca meyve ve sebzelerin don zamanlarında daha dayanıklı olmasını sağlamaktadır.
Potasyum Sülfat Kullanım Alanları
Tarımda önemli bir yere sahip olan bu kimyasal bileşim hangi alanlarda kullanılır ve tam olarak ne işe yarar bahsetmek istiyoruz. Şöyle ki;
• Bitkilerin suyu ekonomik kullanmasını sağlar. Bunun yanında ayrıca soğuğa, sıcağa ve çeşitli fiziksel şartlara karşı daha dayanıklı olmasını sağlar.
• Patates, tütün ve daha birçok sebze ve meyvenin kalitesinin yükseltir.
• Yağ elde edilen bitkilerde bu maddenin kullanılması son derece faydalı ve gereklidir.
• Verim kayıplarına neden olan ekin yatmalarını engeller.
• Her türlü sebze ve meyve yetiştiriciliğinde Potasyum Sülfattan elde edilen gübre rahatlıkla kullanılabilir.
• Tarımda hem verimliliğin artması hem de ürünlerin kalitesinin ve dayanıklılığın artması için çok önemli ve gereklidir. Bu nedenle de çok fazla tercih edildiğini rahatlıkla söyleyebiliriz.
Potasyum Sülfat fiyat konusunda bilgi almak için bizleri takip etmeniz yeterli olacaktır. Bu madde genel olarak 25 kg'lık çuvallarda satılmaktadır. Bu da ürünü kullanmak isteyenler için oldukça pratik olmaktadır.